Malarstwo

Pocałunek – Gustaw Klimt

Pocałunek – Gustaw Klimt

 

Pocałunek to jeden z najsłynniejszych obrazów Klimta. Powstał w tzw. Okresie „złotym”, którego nazwę najlepiej wyjaśniają złote płatki feeryczne oświetlające intymną scenę Pocałunku. Para zakochanych zagubiona w usianej gwiazdami kosmicznej przestrzeni skąpana jest w blasku szlachetnego metalu.Pisarz R.M.Rilke nazwie tę przestrzeń ” złotym szczęściem „. Obie postaci pokazane są w sposób uproszczony. Ciało mężczyzny zostaje powiązane z formami „twardymi” (czarne prostokąty), natomiast kobietę powierzającą twarz dłoniom mężczyzny malarz kojarzy z formami ” miękkimi” ( barwne kręgi).

Historyk sztuki Werner Hofmann podkreśla, że w Pocałunku Klimt ” usunął z obu ciał napięcie, jakie normalnie istnieje między kobietą i mężczyzną i przeniósł ten kontrast na opozycyjne zestawienie form prostokątnych z kolistymi. W ten sposób instynkt i pragnienie zostały zakodowane w postaci ornamentu”.

Kolory wybrane przez Klimta w Pocałunku wzmacniają jeszcze bardziej efekt iskrzenia i blasku złocistych plam. Maleńkie błękitne i białe kwiaty otaczające twarz młodej kobiety mieszają się z zielenią liści bluszczu tworzących rodzaj wianka na głowie mężczyzny. Faliste, złociste linie i spirale łączą się w postaci kobiety z małymi czerwonymi i srebrnymi kółkami, zaś w postaci mężczyzny z niewielkimi złotymi lub srebrnymi listkami. Świetlista aura otacza sylwetki obojga zakochanych. Różnobarwność kwietnego „postumentu” przypomina techniki impresjonistyczne.

Klimt jest mistrzem form dekoracyjnych. Możemy podziwiać jego maestrię na przykładzie rozciągającego się u stóp zakochanych kwiatowego dywanu. Kwiecista powierzchnia przypomina cokół, na którym splecione w uścisku postaci zamarły w bezruchu, jak rzeźba. Klimt ukazuje jednak również miłosny poryw. Stopy klęczącej kobiety wykraczają poza dekoracyjne obramowanie i dotykają „próżni” , jej ręka zaciska się wokół szyi ukochanego, jakby w obawie przed upadkiem. Szczegóły te stają się sygnałami drzemiącego w tej scenie potencjalnego dynamizmu.

Kopia ręcznie malowana: [su_button url=”https://artverde.pl/produkt/gustav-klimt-pocalunek/” target=”blank” desc=”Pocałunek – kopia na zamówienie „]Pocałunek – Gustaw Klimt[/su_button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *