farby robione ręcznie
Lekcje malarstwa,  Malowanie farbami olejnymi

Jak samemu przygotować farby olejne?

Własnoręcznie przygotowywanie farb olejnych.

Zanim zaczniecie malowanie farbami olejnymi możecie spróbować samodzielnie przygotować farby. Dzięki temu doświadczeniu poznacie właściwości tych farb i dowiecie się więcej na temat ich stosowania.

Niezbędne materiały

Aby samemu zrobić dobrej jakości farbę olejną, trzeba się solidnie przygotować. Na początek dobrze jest zaopatrzyć się w dobry olej lniany, tłoczony na zimno, odbarwiony bez dodatku środków wspomagających suszenie. Trzeba przygotować też dobrej jakości pigmenty, to znaczy pigmenty pozbawione domieszek, wypełniaczy i sztucznych barwników; metalową szpachelkę i czystą, najlepiej lakierowaną paletę. Dobór kolorów jest kwestią indywidualną, chociaż możecie zacząć od umbry palonej i bieli. Są to barwy, które będą wam potrzebne do ćwiczeń z światłocienia. Wszystkie te materiały możecie kupić w sklepie dla artystów plastyków.

Własnoręczne przygotowanie farb nie jest łatwe, ale wystarczy przygotować tylko kilka podstawowych kolorów: czerń, umbra, żółcień czy zieleń. Musicie mieć na uwadze, że jest to jednak bardzo żmudna praca i wymaga obszernej wiedzy na temat właściwości pigmentów i spoiwa.

farby olekne domowe
Do przygotowania farb olejnych będzie potrzebny olej lniany, pigment, szpachelka i paleta.
Dodając kilka kropel oleju, można uzyskać dość dużą ilość farby.

Niezbędna ilość

Ilość farby olejnej zależy od indywidualnych potrzeb, ale skoro farby olejne są trwałe ( ja mam swoje po kilka lat), to warto przygotować więcej niektórych barw, zwłaszcza tych częściej stosowanych. Kiedy przygotujecie większą ilość farby, musicie przełożyć ją do plastikowych pojemniczków z szerokim otworem i nakrętką, takich, które można kupić w drogeriach do domowej roboty kosmetyków. Farby olejne trzeba ucierać powoli, w małych ilościach, aby w efekcie końcowym uzyskać pokaźną ilość pasty.

Odpowiedni kolor

Zaprezentuję jedną z wielu możliwości otrzymania farby olejnej z pigmentu i spoiwa. Jeśli będziecie robić wszystko zgodnie z instrukcją, otrzymacie farbę dobrej jakości.

Najpierw na środek palety połóżcie małą ilość pigmentu i dodajcie do niego kilka kropel oleju lnianego. Ilość oleju lnianego musi być proporcjonalnie mniejsza niż ilość pigmentu, ponieważ znacznie łatwiej jest rozrzedzić farbę olejem niż ją zagęścić dodatkową dawką pigmentu

Po nałożeniu oleju na paletę część pigmentu przesuwacie krawędzią szpachelki i wyrabiacie, aż pigment porządnie wymiesza się z olejem. Po chwili zobaczycie, ze pigment całkowicie wchłania olej. Jeśli mieszanka jest za rzadka, możecie dodać więcej pigmentu, tak aby masa uzyskała odpowiednią spoistość, właściwą dla farb olejnych.

Po dokładnym wymieszaniu oleju z pigmentem i uzyskaniu jednolitej konsystencji możecie rozprowadzić masę szpachelką po palecie, aż farba stanie się mazista.

Bezpośrednio przed nałożeniem świeżo utartej farby na podobrazie możecie dodać do niej kilka kropel werniksu damarowego – w ten sposób nadacie warstwie koloru połyskliwy finisz i przyspieszycie proces schnięcia oleju.

Wymieszaj całość szpachelką, aż do uzyskania w miarę spoistej, ale i niezbyt kryjącej farby.
Oto jak wygląda farba olejna tuż po przygotowaniu.

Wady własnoręcznie przygotowanych farb olejnych

Każdy pigment wymaga w ucieraniu odmiennej ilości oleju. Zarówno farba zbyt bogata, jak i zbyt uboga w olej może uniemożliwić malowanie. Zyt duża ilość oleju w farbie sprawia, że traci ona właściwości kryjące lub z drugiej strony nie pozwala na kontrolę koloru w przypadku pigmentów laserunkowych. W ostateczności farba zbytnio nasycona olejem nie wysycha, marszczy się i nie pozwala na nałożenie kolejnej warstwy koloru. Zbyt mała ilości oleju utrudniać może z kolei rozprowadzanie koloru na podobraziu. Stąd też własnoręczne ucieranie farb olejnych wymaga wprawy i wiedzy o właściwościach poszczególnych pigmentów. Warto dodać, że pigmenty artystyczne w czystej postaci są niejednokrotnie drogie i trudno dostępne. Dlatego też własnoręczne przygotowanie farb olejnych jest ciekawym doświadczeniem, natomiast w ofercie rynkowej mamy taką ilość przeróżnej maści farb olejnych, że samodzielne przygotowanie farb ni jest warunkiem malowania nimi. Na szczęście 🙂