Lekcje malarstwa,  Podstawy malarstwa i rysunku

Harmonia i kontrast w malarstwie

Harmonia i kontrasty.

Temperatura to jedna z właściwości barwy, która można w pewnym zakresie manipulować, gdy przyswoimy wiedzę z zakresu harmonii i kontrastu.

Na obrazie namalowanym w gamie barw zimnych łatwo jest uzyskać wrażenie harmonii, jeśli harmonia będzie kwestia równowagi pomiędzy podobnymi elementami. Jeśli wybrane elementy coś łączy, a w tym przypadku jest to temperatura barwy, to można przewidzieć, ze osiągniecie harmonii jest dużo prostsze. Jeśli natomiast stworzymy obraz na bazie zarówno zimnych jak i ciepłych kolorów, to w efekcie uzyskamy silny kontrast, z całość zyska na spontaniczności i dynamiczności.

harmonia i kontrast w malarstwie

Niemniej jednak istnieje wiele najróżniejszych sposobów na uzyskanie harmonii i kontrastu w malarstwie. Poniżej omówimy kilka z nich.

Zastosowanie barw z tej samej gamy chromatycznej.

Jeśli używamy barw, które mają ten sam rodzaj pigmentu jako bazę (czerwienie i umbry), to mieszanka na pewno będzie harmoniczna. Jeśli jednak użyjemy barw z różnych gam, to uzyskamy wyraźny kontrast.

Bliskość chromatyczna.

Można wysnuć teorię, ze barwy, które na kole barw znajdują się blisko siebie, sprawiają wrażenie harmonicznych. Jest to spowodowane tym, że barwy sąsiadujące ze sobą składają się z barwy podstawowej, na przykład z żółcieni, do której wraz z przesuwaniem się po skali dodajemy innej barwy w małych ilościach, na przykład czerwieni. Maksymalny kontrast powstaje wskutek odwrotnej sytuacji – im barwy są bardziej od siebie oddalone na kole barw, tym kontrast będzie większy – największy kontrast dają barwy dopełniające lezące naprzeciwko siebie na kole barw.

Zbliżony walor.

Nawet jeśli barwy są różne, to można uzyskać efekt harmonii i równowagi, dobierając jasne lub ciemne barwy (czyli dobór barw o podobnym walorze). Ochra i jasny błękit pomimo różnic chromatycznych mogą ze sobą harmonizować, o ile maja podobny walor. A zatem kontrast w tym przypadku będzie zależał od różnicy pomiędzy stopniem jasności barw.

Wszystkie wyżej wymienione metody oraz wiele innych wykorzystuje się w niezwykle naturalny i intuicyjny sposób. Jeśli na przykład w obrazie przeważa tonacja czerwieni, to odrobinę tej barwy będziemy dodawać do mieszanek pozostałych kolorów, chociaż pozornie nie będą one miały nic wspólnego z tą czerwienią. Mała ilość czerwieni dodana do błękitów lub zieleni nie wpłynie znacząco na zmianę koloru, ale z pewnością na harmonię całości. Znajomość teorii barw jest bardzo przydatna, chociaż nie powinna ograniczać procesu twórczego.

Kwestia harmonii i kontrastu to dość skomplikowane zagadnienie w malarstwie, niezbędne do namalowania każdego obrazu. Nie ma jednak magicznych formuł, które da się zastosować w każdym przypadku, gdyż liczba zmiennych i ich kombinacji jest niezliczona. Praca nad poszukiwaniem harmonii może być niezwykle ciekawą przygodą, dlatego też warto zgłębić to zagadnienie.


14 komentarzy

  • Humor Pictures

    I really enjoy this theme youve got going on on your website. What is the name of the template by the way? I was thinking of using this style for the site I am going to put together for my class project.

  • www.anatomia.xmc.pl

    Hello, I do adore your amazing site. That is a tremendous blog post. I really look forward to reading even more interesting topics that youll be posting in the future. Ive discovered a great deal by this. Bless you. -Gregoria Beshaw

  • WebDirectory

    What a amazing write-up, I didn’t sense that you may locate one thing underneath. A pleasant surprise, it occurs seldom, but the following we can speak of a real bonus value towards person who reads. What Infuriate me about sites usually amateurish piece without owning huge type and with errors. below I am pleasantly surprised. Hopefully make it to some authors, and write for their visitors and not to own anything at all on the internet access!

  • NAFTA

    I like the method that you write. Great website. Lovely understanding over listed here. Wonderful! Great Web page. I will certainly share this specific with all my friends! Thanks for your great blogs! I won’t be able to wait to confirm some those out! I love to write that type articles as if you.

  • Sport.M106.com

    Many thanks pertaining to sharing the following wonderful written content on your web-site. I discovered it on google. I may check back again when you publish extra aricles.

  • Emma

    Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.
    I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
    it in two different internet browsers and both show the
    same outcome.

  • Charity

    That is really interesting, You’re an overly
    skilled blogger. I’ve joined your feed and look ahead to in search
    of extra of your great post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

  • houston junk car buyer

    you are truly a good webmaster. The website loading pace is incredible.
    It seems that you’re doing any distinctive trick.
    In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great job in this matter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *